"Fekszik! Alszik! Kulturltan szrakozik!" Ugye ismersen csengenek ezek a szavak? Mgis inkbb kezdjk az lj! Gyere! Maradj! parancsokkal. Az ALAPOK megismerse utn lssuk, melyek a macsaktants fortlyai.
Ssssh! Hogyan fogjunk hozz?
Sok gazdi tapsolssal, csettintssel vagy ms hanghatssal jelzi macskjnak, "ezt nem szabad"! Ez az egyik legkzenfekvbb mdja annak, hogy elvonjuk az llat figyelmt a kszlflben lv csintalansgrl. Az engedelmessgre szoktats sorn a hangkeltshez hasznlhatunk klnbz trgyakat, pldul csengt is.
Bztassuk cicnkat, hogy tegye azt, amit szeretnnk , majd rgtn hasznljuk a csengettyt s ezzel egyidben jutalmazzuk meg valamilyen finomsggal.
Ahhoz hogy megtanulja trstani a csengt a jutalomfalattal, sokszor meg kell ismtelnnk ezt a cselekvssort . Hogy megtudjuk, "mkdik-e" mr, rzzuk meg a csengettyt s figyeljnk, jn-e a cica keresni a jutalomfalatot. Ha igen, akkor kezddhet a "kikpzs"!
A legjobb, ha az etets idejre tesszk az rkat. Termszetesen nem az a cl, hogy heztessk a cict, de tny, hogy egy hes macska kszsgesebb s rdekldbb. Minden egyes "foglalkozs" krlbell tzperces legyen. A tantshoz zavar hangoktl mentes helyet vlasszunk.
Osztatlan figyelemben rszestsk cicusunkat a foglalkozs idejre (teht ne tvzznk, ne hallgassunk rdit kzben). Olyan jutalomfalatot vlasszunk, amit llatunk klnsen szeret, ez lehet pldul tonhal vagy apr sltcsirkefalatkk.
A parancsszavakkal mindig legynk kvetkezetesek , ne hasznljuk pldul egyszer a "gyere", msszor pedig az "ide" szt. Mindig szltsuk a cict a nevn, amikor utastjuk valamire! Dicsrjk meg, amikor megteszi, amit krtnk. Egy nap csak egyfle dolgot tantsunk meg neki, s hagyjuk, hadd "emssze meg" msnapig. Addig ismteljnk vele, amg nem trstja a hangokat s cselekszik rgtn. Ha ez megtrtnt, kvetkezhet a msodik lecke. Ha azt vesszk szre, hogy cicnknak sehogy sem akardzik tanulni valamelyik napon, inkbb hagyjuk, s tegyk t a foglalkozst egy msik alkalomra.
"lj"
A lels megtantshoz rakjuk fel egy asztalra, tartsuk a jutalomfalatot a feje fl. Mondjuk ki a nevt s az "lj" parancsot. A jutalomfalatot ekkor kicsit tartsuk htrbb, ahogy kveti fejvel a falatot, le fog lni.
Amint lelt, hasznljuk a csengettyt s mondjuk ki megint, hogy "lj". Rgtn utna kapja meg a jutalomfalatot. Ha nem akar lelni, ahogy egyre htrbb visszk a feje fltt az ennivalt, akkor egy kicsit nyomjuk le a hts fertlyt.
Ezalatt tartsuk tovbbra is a feje fltt a falatot s mondjuk, hogy "lj". Amikor lelt, jhet a csengetty s a jutalomfalat. Nem fog eltelni sok id s cicnk trstani fogja a parancsot a jutalomfalattal s akkor mr a csengettyre sem lesz szksgnk!
"Gyere ide"
Aki prblta mr betenni cicjt abba a kosrba, amiben az llatorvoshoz viszi, annak a sikertelen prblkozst kvet kimert bjcskzs sem ismeretlen. Ha a cica engedelmeskedne s a "gyere" szra minden esetben megjelenne, a gazdi s az llat szmra is egyszerbb lenne ez a mvelet.
Amikor pp az etettlkjhoz kzeledik cicusunk, mondjuk, hogy "gyere ide" s hasznljuk a csengettyt. Adjunk neki telt s dicsrjk meg. Ezt a laks klnbz pontjain ismteljk meg, vgl cicnk brhova odajn majd, amikor hvjuk (termszetesen a jutalomfalat sosem maradhat el!).
"Maradj"
Erre megtantani a cict mr egy kicsit komplikltabb mvelet. Helyezzk a jutalomfalatot a fldre krlbell 1 m tvolsgra a macsktl. Amint kzelt, tegyk ki a keznket, hogy meglltsuk s mondjuk hangosan: "maradj".
Amint megllt, hasznljuk a csengettyt s jutalmazzuk meg. Ezt valsznleg tbbszr kell elismtelnnk, mire megtanulja. Meggyorsthatjuk a tanulst, ha csak akkor jutalmazzuk meg, ha megll.
Egy-egy parancs megtantsa beletelhet egy napba, de akr egy-kt htbe is! Szval legynk trelmesek s trekedjnk arra, hogy cicnk jtknak fogja fel a foglalkozsokat, lvezze s szvesen vegyen rszt benne! Az eredmny garantltan nem marad el!
|